По въпроса с DIY слънцезащитата

Появила се е нова мода за DIY слънцезащита и с това започна дебатът – дали са полезни, или не?

Модата на DIY получи още по-голям бум по време на пандемията и сега продължава да окупира свободното ни време. С идването на лятото много любители бюти крафтъри помислиха да се насочат и към лосионите за слънцезащита.

На идея звучи добре – евтин и лесен начин да си направим така нужните лосиони за UV-защита. Да, но се оказва твърде хубаво, за да е истина.

Изследване от списанието “Health Communication” разкри колко неефективни са всъщност тези рецепти. За целта те разгледаха всяка пета публикация в интернет за слънцезащита от всичките 189, споделени до този момент. Резултатите бяха обезпокояващи – 95.2% от тях са описани като ефективен вариант и 68.3% от рецептите прокламират даден фактор защита.

Най-често съставките включват масло от шеа, кокосово масло и аромати. Когато реално се изчисли колко защитават тези продукти, обединени в едно, се получава средно SPF 2, което е твърде малко.

Това обаче подвежда хората, които решават да изпробват рецептите – те нанасят лосионите, както биха ги използвали, ако ги купуват от магазина. В резултат остават незащитени от слънчевите лъчи и щетите от тях пак са налице.

Станал е гаф с изкуствения тен, ами сега?

За сега не е открита ефективна формула, с която да си правим лосиони от вкъщи с адекватна защита, затова най-добрият начин да се предпазим е да използваме продуктите на пазара.

Ето и няколко съвета от нас как да го правите без вреда за здравето ви:

Истината за слънцезащитата

Имаме 4 вида химикали в кръвта си заради слънцезащитата

4 начина да спасите красотата си през лятото