Къде бъркаме в хидратирането на кожата си?

За онези дами, които правят всичко по силите си, но кожата им все пак остава суха…

Хидратацията е може би най-важната част от бюти рутината на всяка жена. Дехидратацията на кожата не просто създава дискомофрт, като опъване, щипане и дразнене, но и е свързана пряко с преждевременното стареене.

Колкото по-суха е кожата, толкова по-вероятна е ранната поява на бръчки. Затова отговорните дами винаги се запасяват с цял хидратиращ арсенал, който да поддържа кожата им здрава и красива.

Но ако пиете достатъчно вода, използвате SPF и хидратиращ крем редовно и кожата ви все още е суха, то без съмнение някъде допускате грешка. Казваме ви кои са най-често срещаните сред тях, а вие се постарайте да ги избегнете, за да спасите кожата си.

Тежки текстури

Не е вярна тезата, че колкото по-гъста и наситена е текстурата на един крем, толкова по-добре той върши работата си. С тежките текстури не трябва да се злоупотребява. Често срещана причина за плътността на крема са маслата, които обаче не допринасят особено много за овлажняването на кожата. Те са хранителни компоненти, които до някаква степен съумяват да поддържат нивото на влагата в тъканите, но не могат да я увеличават.

Ако по принцип имате по-суха кожа, вие целите да увеличавате влагата, а не да поддържате наличната такава. Затова наблягането на масла няма да ви свърши работа, а в някои случаи може дори да влоши положението. Наблегнете на по-леки текстури, които съдържат хиалуронова киселина или хитозан – те задържат водата в кожата отвътре, като предотвратяват изпаряването й отвън. Леките гелове също са далеч по-ефективни от мазните кремове. Истината е в съставките!

Забравяте за шията и деколтето

Ако овлажнявате кожата си до областта на брадичката и спирате там, то усилията ви са напразни. Кожата на шията и деколтето представлява такава зона, в която признаците на стареенето се проявяват първи. Ежедневната ви (правилна!) хидратираща грижа трябва да се прилага и там. Кремът ви за лице ще свърши чудесна работа, стига да го нанасяте нежно. Грубото размазване на продукта може да разтегне тънката кожа в по тези места, което в дългосрочен план води до загуба на еластичност и бръчки. Впрочем, същото се отнася и за кожата около очите. Но за нея вече са измислени множество удобни инструменти, с които можете да си правите редовно масаж.

Мазната кожа също се нуждае от хидратация

 Неизвестен факт е, че дехидратираната кожа често започва да свети. В тези моменти се борим с това с помощта на тоници, съдържащи алкохол, с маски от бяла глина, за да изсмучем уж излишното омазняване. В резултат на това обаче кожата се опитва да компенсира загубата на влага и мастните жлези започват да работят двойно повече, лъщенето става далеч по-интензивно, появява се и акне. Затова не трябва да избягвате хидратирането на кожата, дори когато тя е по-мазна. Отново залагайте на леки текстури, но недейте да изключвате овлажняването, защото можете да си навлечете куп кожни раздразнения и проблеми.

Термалната вода не е решение

 Особено през лятото пръскането с термална вода е особено приятно, но високото съдържание на минерали може да доизсуши кожата ви. Използването на термална вода има своите предимства, но тя не може да бъде решение на проблема с дехидратацията. Всяка молекула на водата, която се изпарява от повърхността на кожата, изтегля друга зад себе си. А влагата трябва да се запечатва в кожата – за целта ви трябват кремове, серуми, богати на липиди. Прилагането на излишна влага от вида на термалната вода, само ще влоши проблема.

tips