Невероятната история на контурирането

Преди момичетата Кардашиян и селфи-манията, завладяла Instagram, скулптурирането на лицето с грим, по-познато като контуриране, било просто техника, използвана от талантливи гримьори и артисти на сцена, непозната за обикновените хора. 

А дори преди тях, контурирането пак съществувало, но не по начина, по който го познаваме днес. Невероятната му история датира чак до XVI век, а как техниката се превърна в неизменна част от бюти тенденциите, ще научите по-надолу. 

XVI век 

Много хора смятат, че контурирането е рожба на нашето време, създадено заради червени килими и модни фотосесии, но всъщност, изкуството на скулптуриране на чертите на лицето датира от доста отдавна. В средата на XVI век, по време на управлението на кралица Елизабет I, актьорите нанасяли креда и сажди, за да подсилят израженията на лицето си, улеснявайки публиката в разчитането им. 

XIX век 

Към края на този век се появила изкуствената светлина по представления, така че всички зрители можели да забележат, ако артистите имали сажди по лицата си. Електрическите крушки принудили актьорите да потърсят нови начини за подчертаване на лицата си. Точно те са пионерите в изкуството на контурирането, такова, каквото го познаваме днес. Използвайки грим и пудри, те очертавали лицето си преди представление и станали много опитни в това, тъй като електрическата светлина разкривала всичко на зрителите. 
Интересен факт е, че по това време почти никой освен актьорите и проститутките не носел грим. Кралица Виктория дори определила гримирането като „вулгарно“ и смятала, че то трябва да си остане само сценично оръжие. Козметичните продукти били толкова непопулярни, че дори не можели да се купят свободно, а трябвало да се поръчват на специални търговци, снабдяващи артистите с костюми и декори. 

1920 – 1930 г. 

Контурирането си проправило пътя и към филмовата индустрия, където легенди като Марлене Дитрих започнали да използват техниката в грима си за пред камера. Дитрих сама акцентирала на чертите на лицето си, посредством придаване на сенки и скулптуриране на скулите и носа. Тя отдавала голямо значение на това къде са поставени прожекторите и как осветяват лицето ѝ и знаела как точно да постави грима си спрямо осветлението. Тънките, извити вежди пък били нейна запазена марка. 

 
1934 г. 

Легендарният гримьор Макс Фактор бил пионер в създаването на грим, специално за актьори и нанасянето му върху лицата им. Той бил вдъхновен от техниката на актьорите в театъра, но я усъвършенствал, за да не си личи толкова пред камера. През 1945 г. неговото училище за грим пуснало първите уроци за контуриране, в зависимост от различните типове лице. Днес много професионални гримьори смятат, че именно Фактор създал модерното контуриране и дори измисли името му. 

 
1944 г. 

Легендарният гримьор на студио 20th Century Fox Бен Най е отговорен за създаването на грима за филми като „Отнесени от вихъра“ и „Планетата на маймуните“. Най създава собствена линия гримове, които и до днес се използват от професионалисти и обикновени жени. Дори кралицата на контурирането Ким Кардашиян се кълне в качествата на неговите пудри, с които нанася финалните щрихи на своя грим. 

Продължава на стр. ii