Да спрем насилието над деца в училище

Малко преди коледните празници, УНИФЕЦ публикува тревожна статистика за насилието над деца в училище.

За съжаление, България е сред десетте най-засегнати държави от общо 43, включени в проучването.

Проблемът се оказва огромен в глобален мащаб. Над половината тийнейджъри по света са били поне веднъж обект на насилие от страна на връстници във и около училище. Физическото насилие и тормозът пречат на образованието на над 150 милиона деца на възраст 13-15 години.

Заедно с Министерството на образованието, сега УНИЦЕФ ще разработи за България тригодишна програма за намаляване на насилието над ученици. Стартира и кампанията “Заедно срещу насилието в училище” (#ДаСпремНасилието в училище).

Една от най-любопитните активности в момента е “Синята стая” – интерактивна инсталация с виртуална реалност, която е отворена за всеки, любопитен да се постави на мястото на дете, подложено на агресия. Преживяването, макар и мъчително, е полезно за родителите, но и не само. Защото проблемът, наречен тормоз над деца, е проблем на абсолютно всеки от нас.

20 неща, които всяко дете трябва да чува, за да бъде щастливо

Инсталацията ще бъде отворена за посетители по време на Хенд Мейд Фест в НДК на 21 декември (петък) от 16:00 до 19:00 ч., както и на 22 и 23 декември (събота и неделя) от 11:00 до 15:00 ч. След това, от 4 януари „Синята стая“ ще може да бъде видяна всеки ден в Mall of Sofia. Инсталацията е отворена за всички, които искат да се поставят на мястото на стотици деца у нас, които ежедневно са жертва на различни форми на насилие в училище – физическа или вербална агресия, тормоз, кибертормоз и др. Самото видео може да бъде видяно и на някои от най-оживените и посещавани локации в София – точна информация за тях се публикува на сайта на УНИЦЕФ, както и в каналите на организацията в социалните мрежи.

Интервенцията в училищата ще започне от следващата учебна година и ще бъде реализирана съвместно от УНИЦЕФ и МОН. В програмата са предвидени анализ на ситуацията във всяко училище и разработване на план за действие; повишаване на познаването на видовете тормоз и насилие, начините за сигнализиране и реакция; повишаване на уменията за предотвратяване и реакция на тормоза и насилието в училище; активно участие на учениците, родителите и учителите. Повече информация можете да намерите на www.unicef.org/bulgaria

Ако се чувствате съпричастни към мисията на УНИЦЕФ за осигуряване на безопасна и сигурна среда, можете да помогнете в събирането на средствата за осъществяване на планираните мерки като посетите https://dari.unicef.bg/

Колко невероятно е да бъдеш (и да имаш) само едно дете