Как да извлечете максимума от бягащата пътечка

Кои са най-честите 8 грешки при използването й

Тези осем грешки е добре да избягвате при използването на бягащата пътечка според специалистите.

Повечето трениращи имат много противоречиви чувства към бягащата пътечка. Понякога я мразят и им се струва голяма досада, а понякога действа дори релаксиращо и 30 минути в бягане се усещат като един миг.

Фитнес треньорът Матю Басо, президент на Iron Lotus Personal Training, д-р Джейсън Карп, физиолог и Джей Кардиело, треньор на звезди дават съвети за това как да извлечете максимум полза от бягащата пътечка. Ето кои грешки да избягвате според експертите:
1. Извивате си врата, за да гледате в монитора на телевизора
Басо обяснява:
“Вратът ви е извит надясно или наляво и една част от мускулатурата ви е в разтегнато положение, а друга – в стегнато. Колкото по-дълго сте в тази позиция, толкова по-голям е рискът от травма.”
Кардиело добавя, че ако не сте с изправен гръб, ще ограничите приема си на кислород. Съветът му е да си представите, че някой пуска ледче по гръбначния ви стълб, за да си гарантирате, че сте максимално изправени.
2. Фокусирани сте изцяло върху разглеждане на списание или телевизионно предаване
 
Ако искате да постигнете конкретна цел, необходимо е да се концентрирате върху темпото, с което тичате, позицията на тялото, ритъма на дишане и работата на мускулите. Ако умът ви е на друго място, пак ще имате резултати от кардиото, но няма да са максимални.
3. Правите едно и също всеки път
Ето мнението на Джейсън Карп за повтаряемостта на кардио тренировката:
“Една от най-големите грешки, които хората правят във фитнеса е да правят едно и също всеки път и след това се чудят защо нямат резултати. Трябва да има промени в интензитета, скоростта и наклона на тичане. Единия ден направете дълго и бавно бягане, а на следващия път – кратко и бързо. Интервалната тренировка също е добър вариант.”

4. Пропускате загрявката

Дори и да нямате много време, не започвайте без да сте дали възможност на мускулите да “загреят”, защото рискувате да получите травма. Отделете дори само минутка за подхода “завъртане става по става”, при което правите кръгове с всяка една става поотделно.
5. Държите се за дръжките
По този начин намалявате ефективността на тренировката и няма да изгорите толкова калории, колкото бихте искали. Ако имате усещането, че няма да се справите без да се държите, значи сте избрали скорост, за която още не сте готови.
6. Слагате прекалено голям наклон на пътечката
Колко често ви се налага да изкачвате стръмен склон по половин-един час в ежедневието? Басо обяснява, че упражненията трябва да бъдат функционални и да подготвят мускулите ви за реално натоварване в ежедневието. Колкото по-стръмен е наклонът, толкова по-голяма е вероятността да се наложи да се държите за дръжките, което означава, че сте избрали настройки за по-високо ниво от това, на което реално тялото ви се намира.
7. Разчитате прекалено много на цифрите на монитора

Според Карп, тези цифри са резултат от математически формули, които дават груби изчисления, базирани на множество променливи. Не ги гледайте през цялото време. Съсредоточете се върху самото бягане и дишането си, а не върху цифрите.

8. Скачате от пътечката, докато лентата все още е в движение

Може и да изглежда като спестяване на време да скочите от пътечката, за да пиете вода, без да спирате машината, но според Карп повечето хора нямат координацията да направят това без да рискуват травма.
Материала подготви: Мария Димитрова

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ФИТНЕС

Кратка тренировка с Дилета Леота
Фитнес13 СЕПТЕМВРИ 2022

Кратка тренировка с Дилета Леота

Постелка и стена – това е всичко, от което се нуждаем, за да направим тази кратка, но интензивна тренировка.

10-минутна тренировка убиец на мазнини и калории
Фитнес13 МАРТ 2022

Най-релаксиращата тренировка за корем

+ разтягания за гръб

Да се възползваме максимално от антиейдж свойството на тренировките
Фитнес12 МАРТ 2022

Да се възползваме максимално от антиейдж свойството на тренировките

Активният начин на живот ни дава възможността да забавим часовника с до 10-12 години