Как недоспиването ни пречи да отслабнем

Липсата на сън забавя метаболизма и дава сигнал на тялото да пази мастните си запаси

Всички експерти са категорични, че ключът за успешното отслабване е комбинацията от разумна диета, тренировки и пълноценна почивка.

Но защо липсата на достатъчно сън пречи на успешното смъкване на килограми? Заради последиците! Всички знаем как след безсънна нощ не можем да се концентрираме, в лошо настроение сме и ядем повече, като преобладавощото в менюто са бързите храни. Липсата на сън причинява и хормонален дисбаланс с множество последици.

Ядете повече
Според редица проучвания, жените спящи по 4 часа на нощ, изяждат около 300 калории повече от спящите по 8 часа. Научно изследване доказва, че хората, които се наспиват, ядат по-малко и не се лишават от храната, която обичат.

Не горите калории
Изследване на Университета в Любек, Германия установило, че след безсънна нощ общото количество изразходвана енергия на следващия ден е с 5% по-малко отколкото след добро наспиване. Разходът на енергия след ядене пък е с 20% по-малък отколкото след 8-часов сън.

cameron-diaz

Имате повишен апетит
Ако не се наспите подобаващо, се отключва хормона на глада, наречен грелин. И освен че се чувствате озверели от глад на следващия ден, се увеличава и производството на телесна мазнина. Изследване на университета в Чикаго, проведено сред 10 души с проблеми с теглото, показало, че тези без достатъчно сън загубили ½ по-малко мазнина от тези със здрав сън.

Трупате мазнини
Недостатъчният сън влияе върху действието на хормона инсулин, който отговаря за складирането на мазнини. Неговата роля е да „заведе“ глюкозата в клетките, където се изгаря, или да я натрупва в черния дроб или мускулите. Проблемът е когато клетките са резистентни на инсулина. Тогава глюкозата се натрупва като мазнина. Недоспиването увеличава клетъчната резистентност към инсулина.

Увеличава стреса, намалява енергията
Когато сме недоспали, организмът ни е под стрес. Тогава се освобождава кортизол, който унищожи мускула, което води до натрупване на мазнини и спад в защитните сили. Кортизолът унищожава и витамин В, който ни зарежда с енергия. Стресът намалява серотонина, хормонът на щастието, който мозъкът трансформира в мелатонин, когато спим добре.

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ДИЕТИ

Най-полезните плодове и зеленчуци за сезона
Диети17 МАРТ 2023

Най-полезните плодове и зеленчуци за сезона

С наближаването на лятото все по-интензивно започваме да мислим за излишните килограми, от които трябва да се лишим през следващите два до три месеца.

Диетата на Бионсе с гарантиран успех
Диети12 ЮЛИ 2022

Диетата на Бионсе с гарантиран успех

След раждането на близнаците, Queen Bey се подлага на стриктна диета, за да се върне отново на сцената.

Какво да консумираме вместо паста и хляб?
Диети12 ЮЛИ 2022

Какво да консумираме вместо паста и хляб?

Ето какво да ядем вместо паста и тесто, за да избегнем хранителен дефицит и да следваме балансирано и здравословно хранене.

Диетата за бързо отслабване, която измести средиземноморската
Диети27 МАРТ 2022

Храните, които помагат на сърцето ни

Похапвайте тези храни, за да се радвате на здраво сърце.