Годишната церемония за наградите “Оскар”, 91-ва подред, ще се проведе на 24 февруари.
Днес бяха обявени и номинираните за най-очакваните и престижни филмови награди “Оскар”. Най-голямо впечатление прави, че филмите “Фаворитка” и “Рома” получиха по 10 номинации в различните категории.
След положителните отзиви за “Роди се звезда”, Лейди Гага и Брадли Купър съвсем очаквано са номинирани съответно за най-добра актриса и най-добър актьор, а отделно филмът има още 6 номинации.
Ето го и пълният списък с номинирани за наградите “Оскар” 2019:
Категория „Най-добър филм“:
Черната пантера
Черен в клана
Бохемска рапсодия
Роди се звезда
Зелената книга
Рома
Фаворитката
Вице
Категория „Най-добра актриса“:
Глен Клоуз за „Съпругата“
Лейди Гага за „Роди се звезда“
Оливия Коулман за “Фаворитката”
Мелиса Маккарти за „Можете ли да ми простите“
Ялица Апарисио за “Рома”
Категория „Най-добър актьор“:
Брадли Купър за „Роди се звезда“
Уилям Дефо за “Вратата на вечността”
Рами Малек за „Бохемска рапсодия“
Виго Мортенсен за “Зелената книга”
Крисчън Бейл за “Вице”
Категория „Най-добър режисьор“:
Алфонсо Куарон за “Рома”
Спайк Лий за „Черен в клана“
Адам Маккей за “Вице”
Павел Павликовски за “Студена война”
Йоргос Лантимос за “Фаворитката”
Категория „Най-добра актриса в поддържаща роля“:
Ейми Адамс за “Вице”
Марина де Тавира за „Рома“
Реджина Кинг за „Ако Бийл стрийт можеше да говори“
Ема Стоун за “Фаворитката”
Рейчъл Уайс за “Фаворитката”
Категория „Най-добър актьор в поддържаща роля“:
Махершала Али за “Зелената книга”
Адам Драйвър за „Черен в клана“
Сам Елиът за „Роди се звезда“
Ричард Е. Грант за „Можете ли да ми простите“
Сам Рокуел за „Вице“
Категория „Адаптиран сценарий“:
Джоел Коен и Итън Коен за “The Ballad of Buster Scruggs”
НиколХолфсенър и Джеф Уайти за „Можете ли да ми простите“
Бари Дженкинс за „Ако Бийл стрийт можеше да говори“
Чарли Уачтел, Дейвид Рабоновиц, Кевин Уилмот и Спайк Лий за „Черен в клана“
Ерик Рот, Брадли Купър и Уил Фетърс за „Роди се звезда“
Категория „Оригинален сценарий“:
Дебора Дейвис и Тони Макнамара за “Фаворитката”
Алфонсо Куарон за “Рома”
Адам Маккей за “Вице”
Ник Валелонга, Брайън Къри и Питър Фарели за “Зелената книга”
Пол Шрейдър за “First Reformed”
Категория „Операторско майсторство“:
Лукаш Зал за “Студена война”
Алфонсо Куарон за “Рома”
Роби Райън за “Фаворитката”
Кейлъб Дешанел за “Never Look Away”
Матю Либатик за „Роди се звезда“
Категория „Най-добър анимационен филм“:
Феноменалните 2
Островът на кучетата
Мирай
Ралф разбива интернета
Спайдърмен: В Спайди-вселената
Категория „Най-добър чуждоезичен филм“:
Capernaum – Ливан
Рома – Мексико
Never Look Away – Германия
Cold War – Полша
Shoplifters – Япония
Категория „Оригинална музика“:
Черната пантера
Черен в клана
Ако Бийл стрийт можеше да говори
Островът на кучетата
Мери Попинз се завръща
Категория „Оригинална песен“:
“All The Stars” – „Черната пантера“
„Shallow“ – „Роди се звезда“
“I’ll Fight” – “RBG”
“When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” – “The Ballad of Buster Scruggs”
“The Place Where Lost Things Go” – “Мери Попинз се завръща”
Категория „Визуални ефекти“:
Отмъстителите: Война без край
Първият човек
Играч първи, приготви се
Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух
Соло: История от Междузвездни войни
Категория „Костюми“:
The Ballad of Buster Scruggs
Мери Попинз се завръща
Черната пантера
Фаворитката
Кралицата на Шотландия
Категория „Грим и прически“:
Горан Лундстром и Памела Голдамър за “Border”
Грег Канъм, Кейт Биско и Патриша Дихейни за “Вице” Джени Ширкор, Марк Пилчър и Джесика Брукс за „Кралицата на Шотландия“
Категория „Най-добър документален филм“:
Free Solo
Minding the Gap
Hale County This Morning, This Evening
Of Fathers and Sons
RBG
Категория „Сценография“:
Черната пантера
Фаворитката
Мери Попинз се завръща
Първият човек
Рома
Категория „Късометражен игрален филм“:
Detainment
Mother
Marguerite
Skin
Fauve
Категория „Късометражен анимационен филм“:
Animal Behaviour
One Small Step
Bao
Late Afternoon
Weekends
Категория „Късометражен документален филм“:
Black Sheep
A Night at the Garden
End Game
Lifeboat
Period. End of Sentence.
Категория „Монтаж“:
Черен в клана
Зелената книга
Фаворитката
Бохемска рапсодия
Фаворитката
Вице
Категория „Звуков мишунг“:
Черната пантера
Рома
Бохемска рапсодия
Първият човек
Роди се звезда
Категория „Монтаж на звукови ефекти“:
Черната пантера
Нито звук
Бохемска рапсодия
Рома
Първият човек