Д-р Дончо Етугов: Съхранете кожата си през зимата с мазни кремове и слънцезащита

Какви съвети да следвате, за да се радвате на перфектна кожа и през студените дни

През зимата кожата ни се нуждае от по-специални грижи, за да избегнем изсушаване и различни дразнения. Ето защо се допитахме до специалистите. Какво да правим, за да предпазим кожата си в студа?

Д-р Дончо Етугов е главен асистент към Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет – София. Специализирал е обща дерматология в университетската болница „Сейнт Луи” в Париж, оперативна дерматология и болести на вените на долните крайници във „Фридрих Шилер Университет” в Иена – Германия, а също в Рим и Атина. Член е на Българското дерматологично дружество. През 2015 година откри собствена клиника за естетична и специализирана дерматология – Este Derm.

– Д-р Етугов, как се отразява големият студ тези дни на кожата ни?
– Влиянието на студа може да се разгледа в две посоки. От една страна студът стяга кожата и свива порите – като цяло освежавщ и тонизиращ ефект. За да се постигне това е нужна кратка експозиция и по възможност да няма вятър. При необичайните за сезона ниски температури от -15 до -20 градуса и при силен вятър, ефектът е по-скоро негативен. Кожата се изсушава и преохлажда. Затруднява се кръвообръщението и при дълго излагане може да се получи измръзване. Важно е да се знае, че при ниски температури, когато излизаме навън, кожата трябва да бъде суха и добре омазнена. Богатата на липиди водно-липидна ментия е своеобразна бариера. Тя намалява водната загуба и подобрява задръжката на топлина. Не случайно в северните страни и по полюсите местните жители, преди излизане на открито, обилно намазват откритите кожни участъци с животинска мазнина, най-често от полярно животно или от морските обитатели-китове, тюлени или моржове.

dr-1

– Как да предпазим кожата си от студа?
– При ниски температури и евентуален по-дълъг престой на открито сме длъжни да се погрижим за нашата кожа. Трябва да я защитим с по-плътни и по-богати на липиди локални средства, съобръзевни с типа на кожата и възрастта. Ако ще прекараме дълго време на открито и в слънчево време, задължително трябва да нанесем и слънцезащитен крем с висок фактор. При силен вятър е задължително да предпазим крайниците си, акрите – така наричаме в медицината крайните участъци на ръцете и стъпалата. Те най-често се преохлаждат и замръзват.

– Има ли опасност ниските температури този месец да причинят трайни увреждания на откритите части на кожата ни, най-често това са лицето и ръцете?
– Най-честите увреждания през студените дни са измръзвания, в различна степен – с последващо силно зачервяване с виолетов отенък и последващо обилно излющване на кожата. А, при тежките измръзвания, в бедствени ситуации, се стига до почерняване и отпадане на крайни участъци от пръстите и др. Не рядко след затоплянето се усеща силна болка в засегнатия кожен участък. Тя е белег, че преохлаждането не е било във физологичните параметри. Друго неприятно увреждане е слънчевото изгаряне. През зимата то може да бъде и по-тежко. От една страна ниската температура е притъпила нашата чувствителност и неусетно сме предозирали UV лъчи. А от друга страна, при снежна покривка, сме изложени на двойна доза UV лъчи – директно попадналте от слънцето лъчи върху лицето и от допълнително отразените от снежната повърхност. Затова отново подчертавам, че през зимата, когато най-вече ще караме ски освен по-мазния от обичайно ползвания крем, топлите – шапка, ръкавици, шал и висока яка, трябва да нанасяме през около 2-3 часа слънцезащитен крем с фактор 50, върху всички открити участъци. Има удобни разфасовки, като стик-крем, олио, пудра или спрей.

– Кои типове кожа са най-податливи на влиянието на студа?
– Най-често от студа страдат сухите и по светли кожи, както и по-възрастните хора. Затова е отново ще спомена, че добрата хидратация и употребата на по-плътни продукти е препоръчителна.

– Какви укрепващи и защитни терапии препоръчвате?
– Като терапии, конкретно предназначени за подобряване на издръжливостта на кожата на студ, не мисля че има създадени. Препоръчително е обаче, да се подготвим с козметични процедури и козметика, предназначени за по-интензивно излагане на вятър и слънце. С настъпване на късната есен и началото на зимата отлична подготовка за студеното време се явяват мезо процедурите с витамини, микро- и олиго-елементи, както и мезотерапия с хиалуронова киселина. Не се препоръчват силно ексфолиращите продукти, както и локални средства предизвикващи иритазия на лицето и откритите зони на кожата. Не се препоръчва и престой на открито, през слънчевите часове на деня и след агресивни подмладяващи процедури /лазериу пилинги и др/, поради огромния риск от поява на хиперпигментации.

dr-2

– Как се отразява студа за хората, страдащи от розацея?
– За хората с купероза и розацея студеното време е сериозен риск за влошаване на състоянието. Резките температурни промени, които предизвикват вазодилатация/разширяване на кръвоностните съдови/ влошават хода на болестта. Затова на тези пациенти се препоръчва да са внимателни, когато преминават от среда с висока температура в среда с много ниски температури и обратно. Винаги съветвам тези пациенти да са търпеливи и когато навън е – 10 градуса, да не влизат директно в помещение с температура + 20-22 градуса. Да постоят 5-6 минути в преходните помещения – коридор или стълбище за да се смекчи течпературния преход и да се адаптира кожата. Така не се стига до рязко пламване на лицето и трайно разширяване на съдовете.

– Как хората с розацея да се грижат за кожата си през зимата?

– Тази категория хора трябва много да внимават и с горештите храни и напитки. Отново, търпеливо трябва да изчакат тяхното охлаждане, с цел да не се провокира т.н. флаш / рязко зачервяване и затопляне/. Като козметична грижа се препоръчват кремове с по-богати на липиди текстури, но не оклузивни. Добро механична термо-защита с шалове, шапки, високи яки и качулки. И важното е да не се излагат на резки температурни промени.

– Как да се грижат за кожата си хората със студова алергия?
– Относво студовите алергии, темата е много обширна, но за щастие процентът на страдащите от тях не е толкова значим. Тази група пациенти получава пълна информация от дерматолога за това, какво поведение да спазват с настъпването на студените сезони и да проведат т.н. десенсибилизация с плавно излагане на студ, покрити с антихистамини – най-често таблетки през устата и локални кремове, на базата на кортикостероиди, както и за подходящите козметични продукти, според типа кожа и възрастта. Задължително да ползват и слънцезащитни продукти.

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА СЪВЕТИ & ТЕНДЕНЦИИ

Естествената красота: какви са тенденциите в натуралната козметика
Съвети & тенденции29 НОЕМВРИ 2023

Естествената красота: какви са тенденциите в натуралната козметика

Този тип козметика и грим осигуряват необходимата грижа, без да правят компромис с качеството и устойчивостта.

Inspo за педикюр от Валентина Ферани
Съвети & тенденции05 МАЙ 2023

Inspo за педикюр от Валентина Ферани

Модерен, но изключително труден за нанасяне нюанс, бялото е всичко, от което имаме нужда сега.

Фината разлика между френски и американски маникюр
Съвети & тенденции26 АПРИЛ 2023

Фината разлика между френски и американски маникюр

Макар и много сходни, между тях винаги е съществувала изключително малка разлика. Знаете ли каква е тя?

Пролетните аксесоари, които ще направят визията ни по-забавна
Съвети & тенденции24 АПРИЛ 2023

Пролетните аксесоари, които ще направят визията ни по-забавна

Пролетта е тук! А аксесоарите са онези акценти, които ще променят най-бързо и лесно ежедневния ни тоалет.